שרירי רצפת האגן

שרירי רצפת האגן

שרירי רצפת האגן הם קבוצה של שרירים התומכים באיברי האגן ונמצאים בתחתית האגן. לשרירים אלו תפקיד מכריע בשמירה על השליטה בשלפוחית השתן ובמעיים, בתפקוד המיני וביציבות הגב התחתון והירכיים. 

עם זאת, אנשים רבים, במיוחד נשים, עלולים לחוות חולשה של שרירי רצפת האגן עקב גורמים כמו הריון, לידה, הזדקנות ומצבים רפואיים מסוימים. החדשות הטובות הן שתרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן, הידועים גם בשם קגלס, יכולים לסייע בחיזוק וחיטוב השרירים הללו, ובכך לסייע  לבריאות הכללית ולתפקוד השרירים באופן ספציפי. ישנם מגוון תרגילים אשר ניתן לבצע אותם ללא תשומת לב מהסובבים. 

הדרך הקלה ביותר לאתר את שרירי רצפת האגן כדי לבצע תרגילים אלה היא לעצור את זרימת השתן בעת השימוש, בחדר האמבטיה. השרירים שבהם אתם משתמשים כדי לעשות זאת הם שרירי רצפת האגן. לאחר שזיהיתם את השרירים, תוכלו להתחיל לבודד ולכווץ אותם. לשם כך, שבו או שכבו בנוחות והתרכזו בכיווץ השרירים כאילו אתם מנסים לעצור את זרימת השתן. החזיקו את הכיווץ למשך 3-5 שניות, ואז שחררו. יש לחזור על התהליך כעשר פעמים, אף כמה פעמים ביום. ככל שתתחזקו, תוכלו להגדיל את משך הזמן שאתם מחזיקים כל כיווץ ואת מספר הפעמים שניתן לעשות זאת בכל סט.

חשוב לזכור שכדי לשמור על שרירי רצפת אגן מחוזקים וכדי לראות תוצאות משמעותיות, יש לעשות את התרגילים באופן קבוע, בדיוק כמו כל תרגיל אחר לחיזוק שרירים. כמו בכל שגרת פעילות גופנית, יש לבצע את התרגילים באופן מדויק, כדי לא לגרום נזק מעבר למה שקיים  וכדי לא לגרום לכאב מיותר. באמצעות מכשירים כמו קייגול בוסט לגברים הפועל כביופידבק לחיזוק רצפת האגן והיי טאצ' לנשים/לגברים  אשר פועל כסטימולטור לחיזוק רצפת האגן המטרה של מכשיר ביופידבק הוא לוודא שאתם בדרך הנכונה והתרגילים נעשים כיאות. 

 

חשוב להבחין בין מכשיר המשמש ביופידבק לנשים וגברים שתפקידם העיקרי הוא לוודא שהתרגול לתרגילי רצפת האגן הוא נכון, לתת פידבק בזמן אמת ולהכווין את המטופל לתרגול נכון ויעיל. מכשיר ביופידבק לנשים נקרא קייגול, מכשיר ביופידבק לגברים נקרא קייגול בוסט

במקביל יש מכשירים כדוגמת היי טאצ' שור שהוא מכשיר סטימולטור לחיזוק רצפת האגן זאת אומרת שהמכשיר הוא זה שמבצע את הכיווץ וההרפייה של שרירי רצפת האגן.

היי טאצ' שור מגיע עם אלקטרודה וגינאלית לנשים או אלקטרודה אנאלית צרה לגברים. 

השימוש עם מכשיר היי טאצ' שור בעצם עושה את העבודה למטופל ובכך מחזק בעצמו את שרירי רצפת האגן. בראייה רוחבית נכון שיהיה את שני המכשירים אחד מחזק את רצפת האגן והשני נותן פידבק נכון לתרגילי רצפת האגן.

 

חיזוק שרירי רצפת האגן – תרגילים

תרגיל מס' 1:

שכבי על גבך והצמידי את הגב למזרון בלי להשאיר רווח בין גופך למזרן, הניחי כרית מתחת לאגן. ישרי את רגלייך כלפי מעלה ובצעי ירידה של הרגליים לכיוון הרצפה, תוך כדי כווצי את שרירי הבטן והסוגרים.

תרגיל מס' 2:

הניחי את האמות על מזרן תוך כדי שהמרפקים מונחים בקו ישר על המזרן, עם הכתף כלפי מטה – החזיקי את הגוף באוויר ותוך כדי כווצי את שרירי הבטן והסוגרים, החזיקי כך בין 30-40 שניות.

תרגיל מס' 3:

עמדי על רגל אחת, ואת הרגל השנייה תכפפי לכיוון הפנים. שמרי על ברך מורמת אל קו האגן, תוך כדי כיווץ הבטן והסוגרים, בצעי את התרגיל בין 20-30 שניות.

חשוב לציין שתרגילי רצפת האגן לא צריכים להיות כואבים. אם אתם חווים כאב או אי נוחות, יש להפסיק את התרגיל ולהתייעץ עם הרופא או המטפל. ביצוע לא נכון של תרגילי רצפת האגן עלול להוביל לבעיות נוספות, ולכן חיוני וקריטי ללמוד את הטכניקה הנכונה. לכן בנוסף לתרגילים או במקומם תוכלו להיעזר במכשירים ביתיים אשר מיועדים בדיוק למטרה זו של חיזוק רצפת האגן, ופועלים בשיטת הביופידבק כמו קייגול בוסט לגברים והיי טאצ' לנשים.

לנשים לחיזוק שרירי רצפת האגן ולטיפול בבריחת שתן או דליפת שתן היינו ממליצים על מכשיר ביתי ויעיל
הנקרא היי טאצ' שור – i Touch Sure , מכשיר זה הינו סטימולטור לחיזוק רצפת האגן ולמניעת בריחת או דליפת שתן טיפול טבעי ללא צורך בניתוח מאמן אישי לשרירי רצפת האגן באמצעות גירוי חשמלי. גם גברים יכולים להשתמש עם המכשיר רק עם אלקטרודה אנאלית לחיזוק רצפת האגן ולטיפול בבריחת שתן. גברים הסובלים מבריחת שתן או דליפת שתן שרוצים לחזק את רצפת האגן מבלי להשתמש באלקטרודה פנימית יש לנו גם פתרון והוא נקרא מכשיר קייגול בוסט

 

צפו בסרטוני הסבר על מכשיר היי טאצ' שור לחיזוק שרירי רצפת האגן

צפו בסרטוני הסבר על מכשיר קייגול בוסט ביופידבק לחיזוק שרירי רצפת האגן

אולי עוד יעניין אותך: