מיניות באמצע החיים

שינויים פיזיולוגיים ותפקידה של רצפת האגן

                                                מאת: יהודית שריג ז"ל, פיסיותרפיסטית, מרפאת רצפת האגן, המכון הגסטרואנטרולוגי, מרכז רפואי שיבא – תה

אחת הדאגות הבולטות של נשים בגיל המעבר היא כיצד להמשיך בפעילותן המינית אף שהכושר הגופני שלהן יורד. כאבים בירכיים ובגב או מוגבלות בתנועה של האישה ובן זוגה יכולים להגביל כמה תנוחות ותנועות מיניות. אפשר להתגבר על הקשיים האלה בעזרת פעילות פיזית המיועדת לא רק לחיזוק העצמות ולמניעת אוסטאופורוזיס אלא גם לשיפור טונוס השרירים, לשיווי משקל ולגמישות.

את רצפת האגן המורכבת משרירים ורקמות מקשרות אפשר למשש דרך הנרתיק. היא אחראית לשליטה על הסוגרים ולתמיכה באיברי האגן, ויש לה תפקיד גם בפעילות המינית. חולשה ברצפת האגן גורמת להיעדר שליטה על הסוגרים ולצניחת איברים ועלולה לגרום גם קשיים מיניים, לדוגמה נשים עלולות להירתע מיחסי מין מחשש לבריחת שתן. צניחת שלפוחית השתן יכולה לגרום לתחושה של חוסר נוחות וכאב בשלב החדירה. ועצמת האורגזמה יכולה אף היא להיפגע עקב חולשה ברצפת האגן. כדי למנוע את התופעות האלה רצוי שאישה תהיה ערה לשרירי רצפת האגן שלה, תדע כיצד לבודדם, ותכיר תרגילי התעמלות המיועדים לחיזוקם וכן טיפולי פיזיותרפיה ובהם ביופידבק וגירוי חשמלי לרצפת האגן. טיפולים אלו ניתן גם לבצע בבית בעזרת מכישירים לשימוש עצמי כמו מכשיר חכם קייגול או מכשיר גירוי חשמלי איי טאץ' שור.

מכשיר קייגול אפליקציה לאימון תרגילי קיגל לחיזוק רצפת האגן החכם בעולם. קייגול מערכת הדרכה אינטראקטיבית (מכשיר + אפליקציה חינם) עבור נשים, אשר מציעה שילוב ייחודי של הדרכה, מעקב, ביופידבק, ותוכנית אימון תרגילי קיגל אישית. שילוב של קייגול kGoal יעזור לך להפיק את המירב מהתרגילי קיגל שאת עושה. תוכלי לשלב את ה- kGoalTM גם באופן עצמאי וגם במסגרת תוכנית טיפולים עם פיזותרפיסטית מומחית לריצפת האגן . אלקטרודה משולבת אפליקציה לתרגול שרירי רצפת האגן.

מכשיר היי טאצ’ שור מכשיר ביתי לטיפול טבעי בבריחת שתן ושלפוחית רגיזה. סטימולטור לחיזוק רצפת האגן ולמניעת בריחת או דליפת שתן טיפול טבעי ללא צורך בניתוח מאמן אישי לשרירי ריצפת האגן באמצעות גירוי חשמלי. לשיפור השליטה שלנו על הסוגרים ולהעצמת תחושת האורגזמה. היי טאצ שור מאפשר לך לפתור את בעיית בריחת שתן,שלפוחית רגיזה, ותכיפות במתן שתן למי מתאים i Touch Sure – סטימולטור לחיזוק שרירי רצפת האגן? לנשים המעוניינות בחיזוק שרירי רצפת האגן לצורך : טיפול בבריחת שתן חיזוק רצפת האגן מניעה של בריחת שתן טיפול בצניחת רחם טיפול בצניחת שלפוחית שתן שיפור חוויה המינית טיפול למניעת הצורך בניתוחים וטיפולים פולשניים לחיזוק שרירי רצפת אגן לטיפול בתופעת תכיפות במתן שתן לטיפול בתופעת דחיפות במתן שתן לטיפול במקרה של שלפוחית רגיזה.

כמה סיבות לכאבים במגע מיני: תאוריית ההורמונים גורסת שהירידה ברמת הורמון האסטרוגן גורמת דלדול בנרתיק וסיכה מופחתת הגורמת כאבים ביחסי מין. התאוריה הווסקולרית מבוססת על ההנחה שזרימת הדם יורדת על הגיל ומשום כך חלה ירידה בצפיפות האגן ובזרימת הדם הנרתיקית, והירידה גורמת ליובש ולהפרעות בתפקוד המיני של האישה. נשים רבות יכולות להתענג מבן זוגן, כיוון שנדרש לו זמן רב מבעבר להגיע לפליטת זרע, אך את מקצת הנשים מרגיזה התארכות המגע המיני ואף מכאיבה להן. התעמלות שרירי האגן, לרבות ביופידבק, מגדילה את זרימת הדם לאזור הנרתיק, מפחיתה איסכמיה (חוסר דם מקומי) וגורמת לחידוש התפקוד התקין של האגן. אישה שיכולה לשלוט בשרירי האגן שלה יכולה לענג את בן זוגה ואף לזרז או להאט את התהליך.

גורם אחר לכאבים במגע המיני הוא essential vulvodynia (כאב הפות), הסוג הנפוץ בקרב נשים במנופאוזה. התופעות השכיחות הן תחושות של גירוד, שריפה, עקצוץ או דקירות באזור פתח הנרתיק, ובמקרים רבים גם כאב באזורי פי הטבעת, פנים הירכיים והרגליים. לא כל הרופאים מכירים את ה- vulvodynia או מבינים את התופעה, לפיכך במקרים רבים אין אבחון של הבעיה.

באחד הטיפולים המומלצים ב- vulvodynia הוא משחת אסטרוגן לנרתיק. בין האמצעים המרגיעים האחרים אמבטיות עם סודה לשתייה או אמבטיות שהוסיפו להן כמה טיפות שמן עץ התה. כמו כן יש להימנע משימוש באבקות כביסה ובסבונים מגרים. גם תפריט דל במינרל אוקסלייט, אשר בכמה מחקרים זוהה כמחמיר ל- vulvodynia, יכול להקל את הכאב. עוד מוצע לקחת כדורים של סידן ו- citrate – הסופג אוקסלייט.

גם פיזיותרפיה מועילה לכאב בפות. טכניקות ידניות למתיחת השרירים והרקמות המקשרות באזור האגן ולשחרורם וכן לימוד נשימה נכונה ותרגילי התעמלות ספציפיים, בייחוד תרגילים המפעילים את שרירי רצפת האגן, מקלים את הכאב ומשפרים את התפקוד. אחד הטיפולים המוכרים והבדוקים במחקרים קליניים הוא ביופידבק של רצפת האגן, המיועד לשפר את זרימת הדם לנרתיק.

לעתים האישה מתחילה מערכת יחסים מיניים לאחר תקופה ארוכה של הימנעות מהם. בעת האחרונה, בעקבות השימוש המוצלח בוויאגרה לטיפול אין-אונות גברית, נשים שבמשך שנים רבות לא קיימו יחסים מוצאות שהחדירה כואבת ולעתים אף בלתי אפשרית משום שהיא גורמת להן כאבים והתקשות בכניסה לנרתיק. כדי להקל את הכאבים בנרתיק אפשר להשתמש במשחת אסטרוגן, בקרם לחות וויטמין E וגינלי, בטיפולי פיזיותרפיה המכוונים לחיזוק שרירי רצפת האגן ולמתיחת הרקמות המקשרות בטכניקות ידניות.

אולי עוד יעניין אותך:

דילוג לתוכן