משקולות לחיזוק רצפת האגן - טיפול פיסיותרפי בצניחות אברי המין

מאת: יהודית שריג ז"ל, פיסיותרפיסטית, מרפאת רצפת האגן, המכון הגסטרואנטרולוגי, מרכז רפואי שיבא – תה

להזכירכם רקמות החיבור, המחברות את אברי האגן לעצמות האגן והחוצצות ביניהם, ממדרות כל איבר ואיבר ודואגות לכך שהוא יישאר במקומו האנטומי התקין כדי שיוכל למלא את תפקידו על הצד הטוב ביותר מבלי שאיבר אחר יפריע לו. כפי שכבר אמרנו עיקר תפקידן הוא תמיכת אברי האגן בזמן מנוחה. בזמן פעילות חייבים שרירי רצפת האגן והבטן התחתונה לגבות את רקמות החיבור, שאם לא כן הן תמתחנה ותתבלנה עם השנים. לאיכות המולדת של רקמות החיבור שלנו, למצב ההורמונלי, ליציבת הגוף, לתזונה, לעישון ולטראומות המצטברות חשיבות רבה. לא כל אישה חווה אותם מאמצי לידה, עצירות, שיעול, פעילות מקצועית וספורטיבית ולכן לא כל אחת סובלת מצניחה של אברי המין.

כיון שאצל האישה, בחלק הקדמי של רצפת האגן, להבדיל מהגבר, קיים פתח נוסף לפתח צינור השתן והוא פתח הנרתיק, רצפת האגן שלה תהיה מלכתחילה חלשה יותר. מאחר והלידות מחלישות אותו עוד יותר, ע"י מתיחה ו/או קריעה של רקמות החיבור הקושרות בין האברים לעצמות האגן כמו גם אלו החוצצות בין צינור השתן, הנרתיק והחלחולת – נוטה האישה לסבול הרבה יותר מהגבר מצניחת רצפת האגן.

מהיכן צונחים אברי האגן ומי צונח בדרך כלל?

אברי חלל האגן והבטן יכולים לצנוח דרך הפתחים הקיימים ברצפת האגן. למשל החלחולת עלולה לצנוח דרך פי הטבעת, כמו גרב מופשלת הפוך. תופעה זו היא יחסית נדירה. בדרך כלל מתרחשת צניחת רצפת האגן דרך הנרתיק והאברים הצונחים יכולים להיות: קירות הנרתיק עצמו, מלמעלה: הרחם (או הגדם שלו לאחר ניתוחים), מקדימה: השלפוחית וצינור השתן הדוחפים את קירות הנרתיק, ומאחור: החלחולת והמעי הדוחפים את קירות הנרתיק.

מידת הצניחה של אברי האגן ניתנת לדירוג והיא נבדקת בזמן מאמץ יזום, כמו שיעול או לחיצה כלפי מטה, בשכיבה ו/או עמידה. כאשר הרופא, המבצע בדיקה גינקולוגית, מאבחן צניחה בדרגה אחת סימן שבזמן המאמץ היזום שביקש הרופא מהאישה לבצע הצניחה אינה יורדת עד מחצית עומקו של הנרתיק. כאשר הוא מאבחן צניחה בדרגה שניה סימן שהיא יורדת עד פתח הנרתיק. כאשר הצניחה היא בדרגה שלוש היא נמצאת מחוץ לפתח הנרתיק ומפריעה מאוד בחיי היומיום, הן בשל נוכחותה כגוף זר והן בשל נטייתה לסבול משפשוף ודמם.

הסימנים הנפוצים לתופעת הצניחה יהיו:

 • בזמן התהוותה: כאבים עמומים ומפוזרים בגב תחתון (אם זה הרחם שצונח) בבטן תחתונה (אם זו השלפוחית שצונחת) בפי הטבעת (אם זו החלחולת שצונחת) ובפתח הנרתיק (כשהצניחה מתחילה לעבור דרכו).
 • נטייה להפרשות ופטרת בנרתיק משום שאין סגירה טובה שלו ולכן קל לזיהומים לחדור אליו.
 • תחושה של לחץ, מלאות ומועקה במפשעה, בעיקר לאחר מאמצים ועייפות, המצביעה על ירידת הצניחה בנרתיק.
 • עליה בתכיפות ודחיפות במתן שתן (בשל לחץ על השלפוחית מצניחת רחם או בגלל חוסר התרוקנות מלא, עקב חסימת צינור השתן ע"י הצניחה עצמה).

מה חשוב לדעת על טיפול בצניחת רצפת האגן?

הטיפול תלוי בדרגת חומרתן ובמידת הפגיעה שלהן באיכות חיי המטופל(ת). בדרך כלל צניחות בדרגה אחת ושתיים שאינן נותנות סימנים תטופלנה בטיפול שמרני וצניחות אגן בדרגה שתיים ושלוש שמפריעות למטופל(ת) תטופלנה ע"י התערבות כירורגית.

מן הראוי לציין שאם לא חלה כל התווית נגד (כמו סיבה רפואית רצינית) כאשר צניחת רצפת האגן כבר בדרגה שלוש כדאי לנתחה ולא להזניחה. ככל שעובר יותר זמן כך הנזק לרקמות החיבור, לעצב ולשריר גדול יותר והצלחת הניתוח תהיה קטנה יותר, ממש כפי שכל ניסיון לאחות קרע בבד מהוהה ובלוי עלול להסתיים בקרע נוסף ליד התפר החזק והיפה שעשינו.

הטיפול השמרני בצניחות הוא כמובן בראש ובראשונה מניעתי. אם לנשים הייתה מודעות מגיל צעיר והן היו מקפידות לשקם את רצפת האגן שלהן לאחר לידות ולהימנע מקיבוע נזקי הלידה ע"י פעילות לא מבוקרת הן לא היו משלמות על כך מאוחר יותר, בגיל המעבר, כאשר ההגנה ההורמונלית נוטשת אותן וחושפת בכך את מלוא הנזק.

טיפול שמרני פסיבי יהיה בעזרת פסארי (= התקן תוך נרתיקי הבולם את יציאת האיבר הצנוח). קיימות צורות שונות של פסארי והן מותאמות לנשים על ידי רופא גינקולוג. טיפול אקטיבי יהיה הטיפול השיקומי הפיסיותרפי.

לאילו נשים מתאים הטיפול הפיסיותרפי בעזרת משקולות לחיזוק רצפת האגן בשעה שכבר יש צניחת אגן?

הוא מתאים לנשים אשר יש להן:

 • צניחת רצפת האגן פונקציונלית (כלומר כזו היוצאת במאמץ וחוזרת למקומה במנוחה) ולא אורגנית (כלומר כזו הנמצאת כל הזמן באותו מקום, ללא קשר למאמץ).
 • צניחת אגן שאינה גדולה מדרגה אחת או שתיים, כלומר כאשר אין הצניחה נמוכה מגובה רצפת האגן, וכיווץ שרירי רצפת האגן יכול להרימה. כאשר היא מתחת לרצפת האגן כיווץ השרירים יתרחש מעליה ויכול להחמירה כיון שהוא ידחק אותה החוצה.
 • צניחת אגן בדרגה שלוש, כהכנה לניתוח, במטרה ללמד את המטופלת כיצד להגן על תוצאותיו. במצב כזה יתבצע התרגול רק בשכיבה, לאחר שהאישה הכניסה את הצניחה פנימה, רצוי עם ישבן מוגבה, כדי שהכיווץ של שרירי רצפת האגן יהיה מתחת לצניחה.
 • חולשת שרירים (רצפת אגן ובטן) הניתנת לשיקום. במקרים בהם העצב נהרס עד כדי ניתוק ואין כלל פעילות של שרירים אין לפיסיותרפיה כמעט כל דרך לעזור, למעט תיקון היציבה והנחיה כיצד למנוע התדרדרות נוספת בגלל פעילות מאומצת לא מבוקרת.

באופן כללי הטיפול בצניחת רצפת האגן דומה מאוד לטיפול בדליפות במאמץ והוא עושה שימוש באותם העקרונות:

חיזוק מבודד של שרירי רצפת האגן במרפאה (עם ביופידבק) ובבית (בעזרת תרגילים, משקולות לחיזוק רצפת האגן בנרתיק או מכשירים ביתיים: פרינאומטר או גירוי חשמלי).

 • חיזוק שרירי הבטן הרוחביים, עם או בלי רצפת אגן.
 • תיקון היציבה (מניעת קער יתר בגב, בטן רופסת ותפקוד לקוי של הנשימה).
 • לימוד נעילת רצפת האגן במאמצי היומיום (עם או בלי משקולות לרצפת האגן).

בנושא המשקולות לחיזוק רצפת האגן בנרתיק חשוב להזכיר שלא לכל אישה הן מתאימות, וכי הן קיימות במבחר נפחים, מסות וצורות שונות. רק בדיקה ואגינאלית, המאפשרת הערכה אובייקטיבית: של כוחם של שרירי רצפת האגן, מידת היכולת שלהם לסגור את פתח הנרתיק ומשך הזמן שהם יכולים לשאת בנטל יכולה לאפשר את הבחירה הנכונה בין: כן או לא להשתמש במשקולות לחיזוק רצפת האגן ואם כן באיזה סוג כדאי לבחור.

 

כאשר האישה משתמשת במשקולות רצפת האגן שלא מתאימות למידת הנרתיק שלה, למשל משקולות רצפת האגן בנפח קטן מדי, גם אם יש לה שרירים חזקים היא עלולה לנחול מפח נפש בגלל כשלון חוזר בתרגול. לחילופין כאשר למשקולת לחיזוק רצפת האגן נפח גדול מדי, היא תישאר "תקועה" בנרתיק הודות לרקמות חיבור טובות וכלל לא תתרגל את השריר! ( הדרכה על הדרך הנכונה להשתמש במשקולות לחיזוק רצפת האגן, לאחר התאמה, בפרק התרגילים).

פסארי יתאים גם – כאשר נכשל הטיפול השיקומי ו/או הניתוחי, או כאשר הם לא מתאימים (מבחינת השיקום: אין שיתוף פעולה ומבחינת הניתוח: חלה התווית נגד) ניתן לצייד את האישה בפסארי, בצורת קוביה, טבעת, או פטרייה, אותם היא מחדירה לנרתיק כדי שימנעו מצניחת רצפת האגן מלצאת. חסרונם של אביזרים אלו הוא: שאין הם עוצרים תמיד בעד הצניחה, שהלחץ המכאני שהם יוצרים עלול לגרום לפציעת קירות הנרתיק ולחוסר אספקת דם תקין, וששכיחות הזיהומים בנרתיק עלולה לעלות. טיפול זה בד"כ אינו מומלץ לאישה שחיי האישות שלה עדיין פעילים.

אולי עוד יעניין אותך:

הטיפול הפיסיותרפי בצניחות אברי המין

משקולות לחיזוק רצפת האגן – טיפול פיסיותרפי בצניחות אברי המין מאת: יהודית שריג ז"ל, פיסיותרפיסטית, מרפאת רצפת האגן, המכון הגסטרואנטרולוגי, מרכז רפואי שיבא – תה להזכירכם

קרא עוד »
דילוג לתוכן