בריחת שתן | חיזוק רצפת האגן | תרגילי קיגל

מדוע זה קורה ומה הטיפול?

בריחת שתן המכונה גם דליפת שתן, מוגדרת כאובדן שתן בלתי רצוני. אם גם אתן סובלות מהתופעה חשוב שתדעו שאתן לא לבד, אחת מכל שלוש נשים סובלת ממנה. בריחת שתן עלולה לשבש את שגרת חיינו, ולהזיק לנו מבחינה נפשית וחברתית. אז מדוע זה קורה? ואיך מטפלים? 

המשיכו לקרוא!

בריחת שתן - ממה זה נובע?

אם אתן סובלות מבריחת שתן בוודאי תהיתן מה הגורמים לכך. ראשית, חשוב לציין ששלפוחית השתן היא שריר שמטרתו העיקרית היא לאחסן את השתן ללא מאמץ או דליפה, ולאפשר הטלת שתן רצונית. דליפת שתן עלולה להתפרץ כאשר הרצועות התומכות בכיס השתן נחלשות. הסיבות שבגינן אתן עלולות לחוות בריחת שתן:

  • גנטיקה – בריחת שתן היא תופעה שעוברת בתורשה, במקרים רבים חולשה של רקמות כיס השתן היא תופעה מולדת.
  • פגיעה ברצפת שרירי האגן –  כאשר שרירי רצפת האגן לא מתפקדים כראוי, הם עלולים להיחלש ולגרום לבריחת שתן.
  • היריון –  במהלך ההריון הרחם גדל ועלול ללחוץ על שלפוחית השתן שממוקמת מתחתיו, לכן מאוד חשוב להקפיד לבצע תרגילים של חיזוק רצפת האגן לצורך מניעת בריחת שתן בהריון (וכמובן גם לצורך מניעת בריחת שתן אחרי לידה אחרי זה).
  • גיל – ככל שאנו מזדקנים מתרחשת ירידה טבעית ביכולת ההתכווצות הרצונית של שלפוחית השתן, ולכן אנו מתקשים להתאפק ולעיתים מטילים שתן באופן לא רצוני.

אילו סוגים של בריחת שתן קיימים?

יש שני סוגים של בריחת שתן:

  • בריחת שתן במאמץ- בריחת שתן בעת מאמץ היא תופעה המתייחסת למצבים בהן אנו מפעילות לחץ על הרחם, למשל כשאנחנו מתעטשות, משתעלות, צוחקות או מקיימות יחסי מין. בריחת שתן במאמץ נחשבת לבריחת השתן השכיחה ביותר בקרב נשים צעירות.
  • איבוד שתן בדחף- איבוד שתן בדחף היא תופעה המתייחסת למצבים של איבוד שתן בלתי רצוני, המלווה בתחושת דחיפות במתן שתן. כמו כן, נשים שסובלות מהתופעה עלולות לסבול משלפוחית רגיזה ביום ובלילה. איבוד שתן בדחף שכיחה בקרב נשים מבוגרות.

חיזוק שרירי רצפת האגן – הפתרון הטבעי לבריחת שתן

כאשר רצפת האגן בריאה וחזקה היא שומרת על מערכות השתן, המין והצואה. אם לא תעבדו על חיזוק השרירים הם עלולים להיחלש ולגרום לסימפטומים כמו בחירת שתן, צניחה של איברי האגן מטה, צניחת רחם, צניחת נרתיק, צניחת שלפוחית השתן ובמקרים חרגים גם צניחת רצפת האגן כולה שעלולה להוביל לקושי בעשיית צרכים.

אילו תרגילים לחיזוק רצפת האגן כדאי לעשות?

תרגיל מס' 1:

שכבי על גבך, הצמידי את הגב למזרון ואל תשאירי מרווח בין הגב למזרן כלל. הניחי כדור או כרית בין הרגליים. לחצי על הכדור או הכרית בעזרת שתי הרגליים, תוך כדי כווצי את שרירי הבטן והסוגרים. חזרי על התרגיל במשך 20 שניות ושחררי.

תרגיל מס' 2:

התמקמי בישיבת שש, השתדלי למקם את כפות הידיים בקו ישר לכתף. את הברכיים מקמי בקו ישר לאגן. הקטיני את שקע המותן ומשכי את הגב העליון כלפי מעלה. תרגלי נשימות תוך כדי וכווצי את שרירי הבטן. הישארי בתנוחה זו במשך 15 שניות ושחררי.

האם קיים מכשיר לבריחת שתן שעוזר לטפל בבעיה הזאת?

צפו בסרטוני הסבר על מכשיר היי טאצ' שור לטיפול בבריחת שתן

אולי עוד יעניין אותך:

באתר MDS PHARM אנו מתמחים בשיווק של מגוון רחב של מכשירים שנועדו לחזק את רצפת האגן ולמנוע צניחת רצפת האגן, המוצרים שלנו סייעו לאלפי אנשים לשפר את מצבם הבריאותי. הקניה דרכנו מאובטחת, ויש לנו שירות לקוחות מצוין ואדיב. אנחנו כאן עבורכם לכל שאלה וייעוץ.