יוגה נשית והקשר לפיזיותרפיה לרצפת האגן

מאת דבי דרסלר-פיזיותרפיסטית לרצפת האגן

יוגה מהווה כלי הקשבה לגוף פנימה, משלב תנועה, נשימה ומצב תודעה – מורכב מתנוחות פיזיות מחזקות ומגמישות של הגוף. היוגה שמה דגש על נשימות שמשפיעות על הגוף והנפש.

היוגה הנשית, שפותחה בארץ על ידי מורה ליוגה בשם מירה ארצי-פדן וממשיכה להתפתח ולהתרחב כל הזמן בזכותה, משתמש בכלים ותנוחות (אסאנות) של היוגה יחד עם הכוונה לחיי האשה והצרכים הגופניים והרגשיים שלה.

היוגה הנשית מתמקדת ברצפת האגן ("מולה בנדה") – הפעלת אזור האגן הכולל שרירי רצפת האגן, בטן ושרירים מייצבים שהם שרירים עמוקים יותר – יחד עם הנשימה בכל תנוחות היוגה הידועות והקלסיות. ידוע כיום שיש קשר הדוק בין שרירי רצפת האגן לנשימה(סרעפת!) לשרירי הבטן ושרירי המיצבים (שרירי הליבה). ביוגה הנשית התרגול מתמקד ומתעמק בכל השרירים הללו.

התרגול מותאם לחיי האשה ולמצבה הגופני, ההורמונאלי, מחזור חדשי, קשיי פוריות, הריון, לידה, גיל המעבר וכל שלבי החיים של האשה. השיעור מחזק, מרגיע ויכול לשפר גם פגיעות של רצפת האגן – כשנעשה לאורך זמן וכן להגן על האשה מפני נזקים של רצפת האגן במהלך החיים. ליוגה הנשית יש התייחסות רבה למצבים רגשיים בחיי האשה ולא רק גופניים.

סודות חיינו כנשים טמונים באגן והתרגול מחבר אותנו לאגן ולנשימה כל הזמן. התרגול מאפשר לנו להכיר טוב יותר את התנהלות חיינו, להתאים את חיינו לגופנו, להתמודד עם העומסים היומיומיים כמו כביסה, בישולים, ילדים. . .

האגן הוא "העוגן" שלנו גם מבחינת המיקום במרכז הגוף ומהווה מקום מיצב (לשיווי משקל) עבורנו בעזרת השרירים המתחברים אליו. ככל שנדע להפעיל אותו יותר ובצורה מיטבית – נוכל להפחית עומסים ולחצים ביום יום, ונמנע נזקים.

למדתי אצל מירה ארצי פדן בקורס הכשרה של שנה להוראת היוגה נשית ורואה בגישה ובתרגול השלמה לטיפול לכל אשה שיש לה או אין לה פגיעה ברצפת האגן או סמפטומים כלשהן של דליפות /צניחות אברים וכדומה.

שילוב השיטה בטיפולים השונים של שיקום רצפת האגן מומלץ לכל אשה כדי להתחבר יותר טוב אל עצמה וגופה. תרגול "היוגה הנשית" במגביל ולאחר טיפולים מהווה השלמה מלאה לאיכות החיים שלהן ובמיוחד תורם לשמירת תוצאות של טיפולים.

חשוב לציין שכל אשה יכולה לבצע את התרגול בדרגת הקושי המתאימה לה ללא כל נזק (לרצפת האגן במיוחד או לגב) ולפי מצב השרירים שלה מאפשר להתקדם במאמצים בקצב אישי.

אתר עם מידע והכוונה לשעורים (בכל הארץ) של :"יוגה נשית":

www. yogaforwoman.co.il

קבלי חינם מדריך לחיזוק רצפת האגן

השאירי כתובת אימייל שלך לקבלת המדריך